jak pracuji

Při tvorbě zahrad se volně inspiruji permakulturními principy a nástroji. Ačkoliv to zní jako klišé, příroda je opravdu mocnější než my. Věřím, že je mnohem chytřejší se od ní přiučit a používat stejná pravidla, než si vymyslet vlastní, která jdou proti, a snažit se jich se značným úsilím a násilím domáhat.

Abychom mohli něco spravovat podle přírodních principů, musíme je nejdřív poznat. To je základ ekologie z řeckého oikos – dům, hospodářství, domov a logos – vědět a znát. Co znám, to mohu napodobit, citlivě přizpůsobit a využít. Co to znamená pro návrh vaší zahrady?

Kromě vašich představ budeme při navrhování pozorovat a zjišťovat, jak je pozemek osluněný a odkud fouká. Co nám říkají plevele, které tu teď rostou, o stavu půdy a místním mikroklima? Čemu se dobře daří u sousedů a které jejich rostliny živoří postřiky nepostřiky. Jaký je stav vody v okolí, kolik jí naprší, odkud přitéká, kde se hromadí, kde chybí? Kde unikají zdroje ve formě zdánlivého odpadu a jak je zapojit zpět do koloběhu?

Kdo bude zahradu využívat, kdo jí bude dávat kolik času a kolik na to má sil? Jak a v čem potřebujete podpořit, abyste se v péči o zahradu necítili bezradně, abyste si to užili a byli v ní rádi? Jaké jsou vaše mentální i fyzické překážky spojené s domem a zahradou, jak je rozpustit nebo se jim přizpůsobit? V čem tkví vaše největší síla a schopnosti?